Felsefe Bölümü

Bölümümüz, yakaladigi problemler ve onlara getirdigi çözümlerle içinde yasanan dünyanin ve toplumun gelismesine katkida bulunan, felsefe tarihi bilgisine ve felsefi bir bakisa sahip felsefeciler, akademisyenler, felsefe ögretmenleri yetistirmek amaciyla 1997 yilinda kurulmustur. Felsefenin tarihsel birikimine, günümüze isik tutmak ve bu isik altinda gelecegi sekillendirmek amaciyla sarilan bir anlayisla, yaklasik 250 ögrenciye lisans düzeyinde egitim verilmektedir. Ayrica arastirmalari ve yayinlariyla toplumsal sorunlari ele alan, tarih bilincine sahip, nitelikli akademisyenler yetistirmeyi hedefleyen yüksek lisans ve doktora programlariyla on dört yildir ülkemiz felsefe gelenegine katki sunulmaktadir.

Bölümümüzde, felsefenin klasik ile olan bagini kurabilmek adina mantik, epistemoloji, etik, estetik gibi geleneksel felsefe dallarina yönelik verilen egitimin yani sira güncel sorunlara farkli açilardan yaklasmayi kolaylastiran politika felsefesine de özel bir önem verilmektedir. Felsefenin kolektif yanini ön plana çikarmak adina dokuz yildir bölümümüz bünyesinde düzenlenen Uluslar arasi Felsefe Günleri de benzer bir hedefi gözetmektedir.

Amaç

Kocaeli Üniversitesi Felsefe Bölümü'nün öğrencilerini aşağıdaki niteliklerle donatmaya çalışır:

  • Bir felsefi bakış açısına sahip olmak için zorunlu olan temel donanımı sağlamak için çaba harcamak.
  • Çağın ruhunun bilincinde olmak.
  • Dogmatik saplantılardan uzak, açık fikirli olmak
  • Kendini yenilemeye yatkınlık.
  • Adil olmak.
  • Dürüst olmak.

Misyon

Kocaeli Felsefe Bölümü yakaladığı problemler ve onlara getirdiği çözümlerle içinde yaşanan dünyanın ve toplumun gelişmesine katkıda bulunan, felsefe tarihi bilgisine ve felsefi bir bakışa sahip felsefeciler, akademisyenler, felsefe öğretmenleri yetiştirmek idealini kendine misyon olarak benimsemiştir. Ayrıca araştırma ve yayınlarla toplumsal sorunlara felsefeyle ışık tutmak bölümün akademik anlamda birincil hedefi olarak özetlenebilir. Kocaeli Üniversitesi Felsefe Bölümü ulusal ve uluslararası bilgi arenasında saygınlık kazanmış bir felsefe bölümü olmak için çabalamaktadır.

Vizyon

Kocaeli Üniversitesi Felsefe Bölümü'nün öğrencilerine kazandırmayı hedeflediği temel nitelikler aşağıdaki gibi özetlenebilir:

  • Eleştirel bakış yeteneği: Hiçbir verili kavramı, hiçbir ilk-doğruyu "kutsal", "dokunulmaz" saymamak ve onları sınamaktan hiç vazgeçmemek.
  • Dizgesel bakış yeteneği: Her kavramın, bir kavramlar dizgesinin parçası olduğunu unutmamak

Kabul Koşulları

Öğrenci, öğrenci seçme ve yerleştirme sınavından aldığı sonuca göre lisans programına yerleştirilir.

Mezuniyet Koşulları

4 yıllık eğitim süreci boyunca sorumlu olduğu 240 AKTS kredisini zorunlu ve seçmeli dersleri ile birlikte tamamlaması ve bu derslerinde başarılı olması gereklidir.

Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors