Kimya Bölümü

Bölümün temel amaci, Ögrencilerin, kimyanin bilimdeki, endüstrideki ve is dünyasindaki yerlerini anlamalarina katkida bulunmak ve mezun olduktan sonra Egitim-Ögretim, endüstri, arastirma, gelistirme ve akademik çalismalar için pratik ve teorik egitimi tam ve eksiksiz almalarini saglamaktir.

Kimya Bölümü, Analitik Kimya, Anorganik Kimya, Organik Kimya, Fizikokimya ve Biyokimya Anabilim Dallarindan olusmaktadir. Lisans programina kaydolan ögrencilerin, program süresince Bölüm dersleri ve Laboratuar uygulamalari ile bagimsiz düsünebilen ve yüksek etik degerleri kazanmis çagdas bir kimyager olarak mezun olmalari saglanmaktadir.  Kimya Bölümü I. ve II. Ögretimde Lisans düzeyinde egitim vermektedir. I. Ögretim Lisans programina kayit olup Ingilizce yeterlilik sinavinda geçerli not alamayan ögrenciler bir yillik Ingilizce hazirlik sinifina devamla yükümlüdürler. Lisans Programlari’ndan mezun olan ögrenciler Kimyager unvanini alirlar.

Ögrenciler mezun olabilmek için sekiz yariyillik Lisans Programi’nda belirlenmis derslerden basarili olmak zorundadirlar. Lisans programini tamamlayan mezunlarimiz çesitli resmi ve özel kuruluslarin Arastirma Laboratuarlarinda, Kalite Kontrol Laboratuarlarinda, Üretim tesislerinde, Kimyager unvani ile laboratuar sorumlusu, Uzman, arastirmaci ve üretim sorumlusu olarak çalisabilmektedirler.

Akademik kariyer yapmak isteyen ögrenciler, kosullari sagladiklarinda akademik çalismalarina devam edebilirler. Ayrica, mezunlar, Egitim Fakülteleri tarafindan verilen Pedagojik Formasyon Sertifika Programi ile ögretmenlik meslegini seçebilirler.

Amaç

Öğrencilerin, kimyanın bilimdeki, endüstrideki ve işdünyasındaki yerini anlamalarına katkıda bulunmak ve mezun olduktan sonra eğitim-öğretim, endüstri, araştırma- geliştirme ve akademik çalışmalar için pratik ve teorik eğitimi tam ve eksiksiz almalarını sağlamaktır.

Misyon

  • Üniversitenin ihtiyaçlarını karşılayacak sorumlu ve bilgili personele sahip olmak
  • Öğrencileri, kaliteli hizmet sunmak için yüksek donanımlı yenilikçi bireyler olarak yetiştirmek,
  • Eldeki kaynak ve imkânları etkili ve uygun şekilde kullanmak,
  • Üniversitenin gelişimini arttırmak,
  • Öğrencilerin kendilerini geliştirebilmeleri ve en iyisini yapabilmeleri için gerekli olanakları sağlamaktır.

Vizyon

  • Geniş kapsamlı, amaca uygun eğitim programı sağlamak,
  • Akademi, endüstri ve kamu alanlarında kariyer yapabilecek mezunlar yetiştirmek,
  • Kimya ve buna bağlı alanlardaki önemli araştırma çalışmalarını yürütebilmek,
  • Evrensel bilgi ve beceri değişimi, bağımsız düşünme ve yüksek etik değerleri kazandırmak vizyonumuzdur

Kabul Koşulları

Kimya Bölümü öğrencisi olabilmek için Öğrenci Seçme Yerleştirme Merkezi'nin yapmış olduğu üniversitelere giriş sınavında yeterli sayısal puanı almak gerekmektedir.

Mezuniyet Koşulları

Kimya Bölümü mezunu olabilmek için 8 yarıyıl içinde sorumlu olduğu 143 ders kredisini(240 AKTS) zorunlu ve seçmeli dersleri ile birlikte tamamlaması ve bu derslerden başarılı olması gerekmektedir.

Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors