Tarih Bölümü

Fen Edebiyat Fakültesine bagli olan Tarih Bölümü 2004 yilinda kurulmus ve 2006-2007 Egitim-Ögretim döneminde egitime baslamistir. Bölümümüzde Eskiçag Tarihi, Ortaçag Tarihi, Yeniçag Tarihi, Yakinçag Tarihi, Genel Türk Tarihi ve Cumhuriyet Tarihi Anabilim Dallari bulunmaktadir. Bu anabilim dallarinda görevli olan ögretim üyeleri, kendi uzmanlik alanlarinda ders vermek yaninda, ulusal ve uluslararasi yayinlar yapmakta, kongre ve sempozyumlara katilmakta, yüzey arastirmasi ve arkeolojik kazilar gerçeklestirmektedirler.

Bölümün amaci, bütüncül ve mukayeseli bir yaklasimla, çagdas teknolojilerden yararlanarak insanlik tarihinin dünya tarihi çerçevesinde bilimsel esaslara göre arastirip incelemek, yeni arastirma yöntemleri gelistirmek, tarih alaninda arastirma yapabilecek, arsiv, kütüphane ve benzeri enformasyonla ilgili alan bilgisi kazandirmaktir.  Tarih bölümü “Tarih insanin dramidir”, “Insani ilgilendiren her sey bizi ilgilendirir” yaklasimini kendisine esas alan bir yaklasimla disiplinler arasi iliskiler baglaminda insani anlamayi ve anlatmayi kendisine ilke edinmistir. Tarihi bilgiden çok tarihin nasil arastirilacagini ögretmeyi önemsemektedir.

Bölümümüzde bazi dersler teorik anlatimin yaninda dia, arsiv belgesi, harita ve yeni yayin gibi yardimci malzeme ile de desteklenmektedir. Osmanlica yazi dili, ögrencilere, hem matbu hem de çesitli türdeki arsiv belgelerini anlayabilecek düzeyde okutulmaktadir. Mezunlarina, akademisyenlik, arastiricilik, ögretmenlik, arsivcilik gibi meslekler basta olmak üzere, çesitli alanlarda istihdam edilebilme olanagini kazandirmayi ön görmektedir.

Amaç

Bölümün amacı, bütüncül ve mukayeseli bir yaklaşımla, çağdaş teknolojilerden yararlanarak insanlık tarihini dünya tarihi çerçevesinde bilimsel esaslara göre araştırıp incelemek, yeni araştırma yöntemlerini geliştirmek, tarih alanında araştırma yapabilecek, arşiv, kütüphane ve benzeri enformasyonla ilgili alan bilgisi kazandırmaktır.

Misyon

Fen Edebiyat Fakültesine bağlı olan Tarih Bölümü 2004 yılında kurulmuş ve 2006-2007 öğretim döneminde eğitime başlamıştır. Bölümümüzde Eskiçağ Tarihi, Ortaçağ Tarihi, Yeniçağ Tarihi, Yakınçağ Tarihi, Genel Türk Tarihi ve Cumhuriyet Tarihi Anabilim Dalları bulunmaktadır. Bu anabilim dallarında görevli olan öğretim üyeleri, kendi uzmanlık alanlarında ders vermek yanında, ulusal ve uluslararası yayınlar yapmakta, kongre ve sempozyumlara katılmaktadır. Bölümümüzde bazı dersler teorik anlatımın yanında dia, arşiv belgesi, harita ve yeni yayın gibi yardımcı malzeme ile de desteklenmektedir. Osmanlıca yazı dili, öğrencilere, hem matbu hem de çeşitli türdeki arşiv belgelerini anlayabilecek düzeyde okutulmaktadır.

Vizyon

Tarih bölümü “Tarih insanın dramıdır”, “İnsanı ilgilendiren her şey bizi ilgilendirir” yaklaşımını kendisine esas alan bir yaklaşımla disiplinler arası ilişkiler bağlamında insanı anlamayı ve anlatmayı kendisine ilke edinmiştir. Tarihi bilgiden çok tarihin nasıl araştırılacağını öğretmeyi önemsemektedir.

Kabul Koşulları

Tarih Bölümü öğrencisi olabilmek için Öğrenci Seçme Yerleştirme Merkezi'nin yapmış olduğu üniversitelere giriş sınavdan yeterli sözel puanı almak gerekmektedir.

Mezuniyet Koşulları

Tarih Bölümü mezunu olabilmek için 8 yarıyıl içinde sorumlu olduğu 157 ders kredisini(240 AKTS) zorunlu ve seçmeli dersleri ile birlikte tamamlaması ve bu derslerden başarılı olması gerekmektedir .

Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors